Tomáš Sedláček
Ekonomia dobra i zła. W poszukiwaniu istoty ekonomii od Gilgamesza do Wall Street
EkonomiaiBook
Zrób sobie AudioBooka, pobierz - download IVONA Reader
Twoja OKAZJA DNIA
Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Tomáš Sedláček udowadnia, że tak. W fascynującej książce Ekonomia dobra i zła, która przebojem podbiła czeski i słowacki rynek wydawniczy, autor prowadzi czytelnika od eposu o Gilgameszu do myśli, które współcześnie napędzają światowe rynki. W jasny i przystępny sposób, a jednocześnie erudycyjny i angażujący czytelnika tłumaczy najważniejsze zjawiska światowej ekonomii i stawia tezę: wszystko sprowadza się do ludzkich motywacji, do ekonomii dobra i zła. Książka została wydana przez Oxford University Press, a swoje wydania przygotowują również wydawnictwa m.in. w Chinach, Niemczech i Rosji.
Po sukcesie wydawniczym i entuzjastycznych recenzjach nie tylko w krajowych mediach, ale także w Financial Times, The New York Times i Washington Post, książka została adaptowana jako sztuka teatralna i wystawiona ponad 100 razy, głównie w Czechach i na Słowacji oraz w Wielkiej Brytanii (wszystkie bilety na przedstawienia w Teatrze Narodowym w Pradze, ale też m.in. londyńskim Soho Theatre, zostały sprzedane).
Książkę Tomáša Sedláčka miałem okazję czytać jeszcze przed publikacją i od razu zrozumiałem, że zawiera niekonwencjonalne podejście do dziedziny uchodzącej powszechnie za nadzwyczaj nudną. Lektura pochłonęła mnie i cały czas zadawałem sobie pytanie, jakie zainteresowanie wzbudzi u innych czytelników. Autor nie udziela przemądrzałych i stanowczych odpowiedzi, lecz skromnie zadaje fundamentalne pytania: Czym jest ekonomia? Co stanowi jej treść? Skąd się wzięła ta nowa religia, jak czasami jest określana? Dlaczego jesteśmy tak bardzo uzależnieni od ciągłego wzrastania wzrostu i wzrostu wzrastania wzrostu? Skąd się wzięła i dokąd nas prowadzi koncepcja postępu? Dlaczego w tak wielu dyskusjach ekonomicznych pojawiają się obsesje i fanatyzm? Człowiek myślący musi zadawać sobie te wszystkie pytania, ale ekonomiści rzadko udzielają na nie odpowiedzi.
Václav Havel, prezydent Czechosłowacji (1989-1992) i Republiki Czeskiej (1993-2003)
Dla Tomáša Sedláčka ekonomia nie jest – a przynajmniej jest nie tylko – nauką zakorzenioną gdzieś na północno-zachodnich obrzeżach oświeceniowej Europy. Stanowi raczej istotny element każdej filozofii i religii od czasów pierwszych cywilizacji powstałych w Mezopotamii. Dlatego jego książka to właściwie krytyczna historia zachodniej myśli. Wątkiem łączącym refleksje autora jest podejście różnych kultur do zdobywania i wydawania dóbr. Poza tym w odróżnieniu od książek o nadmiernych aspiracjach, jest ona wspaniale napisana i przez co najmniej dwie trzecie nie mogłem się od niej oderwać ani myśleć o niczym innym.
Samuel Brittan, felietonista Financial Times
Ekonomia jest gdzie indziej – tak mogłaby się nazywać książka Tomáša Sedláčka. Czeski ekonomista ma cechę rzadką wśród ludzi swojej profesji – zdaje sobie sprawę z jej ograniczeń. Wie, że ekonomia jest efektywnym narzędziem, lecz za pomocą tego młota nie naprawimy mechanizmu współczesnego kapitalizmu. Dlatego znajduje receptę na kryzys zupełnie gdzie indziej – u źródeł współczesnej cywilizacji, w jej najstarszych eposach i opowieściach biblijnych. Taką książkę o gospodarce mógł napisać tylko rodak Václava Havla i Jana Patočki.
Aleksander Kaczorowski Newsweek Polska
Znakomita rzecz. Sedlacek opisuje całą piramidę ekonomiczną od jej podstaw ideologicznych „grzechu pierworodnego” do obecnej naszej rzeczywistości „długu na całe życie”.
Inteligentna, erudycyjna opowieść o ekonomii w doskonałym przekładzie Dariusza Bakalarza.
Robert Krool, wiceprezes zarządu Fundacji INSTYTUT COPERNICUS
Wydawca Studio EMKA
Ilość stron; 360
Księgarnia 4M
Czytaj darmowe fragmenty na stronie lub
pobierz - download eBook ePub Ekonomia dobra i zła. W poszukiwaniu istoty ekonomii od Gilgamesza do Wall Street wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
lub Kupuj taniej i zarabiaj już dziś
albo Zrób sobie prezent i zostań własnym szefem
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz