Richard Wilkinson Kate Pickett
Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej
Literatura faktu
iBook
Zrób sobie AudioBooka, pobierz - download IVONA Reader
Książka Duch równości nie tylko stała się bestsellerem, lecz także głośnym wydarzeniem politycznym w Wielkiej Brytanii, zaś tygodnik „New Statesman” umieścił ją na liście dziesięciu najważniejszych książek dekady. Jej doniosłości trudno zaprzeczyć w czasach, gdy bogactwo skoncentrowane jest w rękach tak nielicznych, a na płonących przedmieściach Londynu wybuchają groźne zamieszki. Fala buntów społecznych w Europie otwiera oczy na problem nierówności jako źródła kryzysu społecznego. Duch równości to lektura obowiązkowa dla każdego, komu zależy na jakości życia we wspólnocie, w której – chcąc nie chcąc – uczestniczy. Jest to książka optymistyczna, zapowiadająca odnowę myślenia politycznego i dająca nadzieję na przyszłość, o ile tylko potrafimy ponownie uwierzyć w sens pojęcia solidarność.
Duch równości Richarda Wilkinsona i Kate Pickett jest na tle tej literatury pozycją szczególną. Autorzy, opierając się na trzydziestu latach swoich badań, udowadniają, że duże nierówności są niekorzystne dla wszystkich warstw społecznych. Przytoczone w książce dane i wykresy pozwalają porównać duchową i zdrowotną kondycję różnych społeczeństw i grup ludności na świecie. Niezależnie od ogólnej zamożności danego kraju, niemal każdy współczesny problem społeczny bądź ekologiczny – choroby, zanik poczucia wspólnoty, przemoc, narkomania, otyłość, zaburzenia zdrowia psychicznego, brak wolnego czasu, przepełnienie więzień – z reguły występuje z większym nasileniem w społeczeństwach o większych nierównościach. Duch równości rozwiązuje więc zagadkę pozornej sprzeczności między klęskami społecznymi nękającymi wiele współczesnych społeczeństw a ich sukcesami materialnymi.
Richard Wilkinson należy do prekursorów międzynarodowych badań nad społecznymi uwarunkowaniami zdrowia oraz wpływu nierówności na kondycję społeczeństwa. Studiował historię gospodarczą świata w London School of Economics, a następnie epidemiologię. Posiada honorowe tytuły profesorskie wydziału medycznego University of Nottingham i University College London. Jego prace były publikowane w dziesięciu językach.
Kate Pickett jest wykładowczynią na University of York oraz pracownikiem naukowym brytyjskiego National Institute for Health Research. Studiowała antropologię fizyczną w Cambridge, nauki o żywieniu w Cornell University oraz epidemiologię w Berkeley. Przez cztery lata była adiunktem na Univerity of Chicago.
Czarna Owca
Ilość stron; 312
Księgarnia 4M
Czytaj darmowe fragmenty na stronie lub
pobierz - download eBook ePub Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
lub zarabiaj już dziś
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz