Adolf Kudasiewicz
Kurs drugi nauki języka polskiego zawiérający głosownię czyli naukę o głoskach i zgłoskach - słoworodnię czyli tworzenie i składanie wyrazów - odmiany wyrazów
Klasyka
iBook
Zrób sobie AudioBooka, pobierz - download IVONA Reader
Dzieło Adolfa Kudasiewicza Kurs drugi nauki języka polskiego zawiérający głosownię czyli naukę o głoskach i zgłoskach - słoworodnię czyli tworzenie i składanie wyrazów.
Adolf Kudasiewicz (1820-1865) - polski językoznawca i pedagog.
PRZEDSŁOWIE.
Poznaliśmy w "Pierwszym kursie" znaczenie i przeznaczenie wyrazów, ale były to raczej proste napomknienia, i grube skazówki; zupełnego obrazu odmian gramatycznych nie mogliśmy podać, bo do tego brakowało nam podstawy. Drugi kurs opierając się na podwalinach I-go ma nam objaśnić: 1. naturę głosek i zgłosek, z których się wyrazy składają, teraz bowiem dopiero znając główne oddziały czyli klasy wyrazów, zwane częściami mowy, możemy je rozdzielać na części składowe, jakiemi są. głoski i zgłoski, te pojedynczo rozbierać i osobno poznawać. 2. Rozbierając wyrazy na głoski i zgłoski, należy znowu wiedzieć, jak sobieto język radzi w składaniu pojedynczych głosek i zgłosek w osobne wyrazy. Tu więc chcąc głębiej wejrzeć w znaczenie wyrazów, trzeba nam będzie dowiedzieć się, jak się wyrazy tworzy i składa: jestto najważniejsza część Gramatyki, na którą dotąd w wykładzie szkolnym mało zwracano uwagi, a przecież wyrozumieć budowy języka bez poznania słoworodni nie można. 3. To, czegośmy tylko ogólnie w Kursie I. dotknąć mogli, co do odmian wyrazów, ma tu być, o ile można, najgruntowniej rozszczególnione, a więc należy podać dokładny obraz odmian wyrazowych, aby wiedzieć, do którego wzoru który wyraz odnieść i przez to uniknąć błędów w piśmienną mowę wkradających się lub już zwyczajowo wprowadzonych.
Grunt myślenia, który uprawiać mamy w tym kursie jest już ściślej naukowy i wyłączny niż w Kursie I. Tam był ogólny do rozwijania pojęć i zwracania uwagi na świat zewnętrzny, rzeczywisty, i stronę, że tak powiem, zewnętrzną mowy: tu jest szczególny, jako pole budzenia rozwagi i zastanawiania się nad wewnętrznym ustrojem mowy, materyjałem, odbiciem jej w piśmie. Ćwiczenia więc powinny być już wyłącznie gramatyczne z Głosowni, Słoworodni i Odmiany Wyrazów, bo tym sposobem zamyka się nauka o pojedynczych wyrazach a przejść trzeba będzie do Składni.
(fragment)
Książka cyfrowa Kurs drugi nauki języka polskiego zawiérający głosownię czyli naukę o głoskach i zgłoskach - słoworodnię czyli tworzenie i składanie wyrazów została przygotowana w najwygodniejszym formacie ePub, który umożliwia komfortowy odczyt na większości czytników e-booków na świecie wspierających standard ePub oraz w aplikacjach mobilnych na telefonach, tabletach itp. Format umożliwia intuicyjną zmianę układu tekstu, powiększania i pomniejszania rozmiaru czcionki.
Ciesz się klasyką literatury pobierając e-booka w formacie ePUB bez jakichkolwiek zabezpieczeń DRM.
NetPress Digital Sp. z o.o.
Księgarnia 4M
Pobierz - download eBook ePub Kurs drugi nauki języka polskiego zawiérający głosownię czyli naukę o głoskach i zgłoskach - słoworodnię czyli tworzenie i składanie wyrazów wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
lub zarabiaj już dziś
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz