Eugeniusz Rudziński
Demokracja, marksizm, stalinizm w piśmiennictwie Andrzeja Feliksa Grabskiego
Filozofia
iBook
Zrób sobie AudioBooka, pobierz - download IVONA Reader
Opus magnum - „Dzieje historiografii” i inne liczne prace wybitnego polskiego i europejskiego historiozofa, historyka i historiografa Andrzeja Feliksa Grabskiego zawierają bogactwo różnorodnych ideowych treści i wartości. .Uogólniają w tej dziedzinie dorobek dziejopisarstwa polskiego i powszechnego. Jego wyróżniający się uczeń i przyjaciel prof. Rafał Stobiecki, oceniając t y l k o opus magnum A. F. Grabskiego, napisał: „jest to i tak jedna z najbardziej obszernych syntez w literaturze światowej. Wielkim jej atutem jest wyjątkowa i, jak sądzę, udana próba połączenia i prezentacji różnych tradycji uprawiania historii w większości krajów europejskiego kręgu kulturowego. Na kartach syntezy spotykają się więc zarówno Europa Zachodnia z Europą Środkową i Wschodnią, jak i północna część Starego Kontynentu z Południową”1.
Z niezwykle bogatej i różnorodnej twórczości A. F. Grabskiego dotyczącej ważnych wydarzeń ideowych, politycznych i społecznych w historii świata wybrane zostały: demokracja: marksizm, stalinizm. Tym trzem pojęciom, sposobom myślenia i działania także nader istotnym dla zrozumienia współczesności i przyszłości autor poświęcił poważne studia.
Dlaczego te zostały wyróżnione?
Wielka Rewolucja Francuska 1789 roku, której zasadniczym manifestem była Wolność, Równość, Braterstwo, rozpoczęła upowszechnianie pojęcia demokracji w świecie. W XIX i XX wieku demokracja stanowiła ważną podstawę buntów, przewrotów, powstań narodowych, rewolucji w Europie, Ameryce Południowej, Meksyku, Azji. Demokracja służyła także jako podstawa kształtowania nowych demokratycznych, parlamentarnych społeczności w Europie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Walka z demokracją, wprowadzanie dyktatur, systemów totalitarnych gromadziła siły wsteczne.
Marksizm poważnie analizował, krytykował i zwalczał kształtujące się powszechnie na naszym globie stosunki kapitalistyczne. W istocie zmierzał do wprowadzenia i upowszechnienia demokracji po likwidacji XIX-wiecznego, okrutnego społecznie kapitalizmu. Zdobywał zwolenników i wyznawców na całym świecie, także w środowiskach polskich emigracyjnych niepodległościowych demokratów. Marksizm w przeszłości i współcześnie jest także ważną metodologią badania i rozumienia stosunków społecznych, gospodarczych, kulturowych.
Stalinizm, jego antydemokratyczna, dyktatorska, totalitarna teoria i praktyka, którego tragiczne konsekwencje poniosła także Polska, niestety nie został jeszcze całkowicie wyrugowany. Klasycznym, nie jedynym przykładem jego panowania są porządki panujące w Korei Północnej.
1R. Stobiecki, Wprowadzenie [w:] Andrzej F. Grabski, Dzieje historiografii, Poznań 2003, s. XV.
Wydawca Bezkartek.pl Self Publishing
Ilość stron; 70
Księgarnia BezKartek
Pobierz - download darmowy fragment lub
e-Book Demokracja, marksizm, stalinizm w piśmiennictwie Andrzeja Feliksa Grabskiego wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
albo Zrób sobie prezent i zostań własnym szefem
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz