Marek Durlik
Zarządzanie
iBook
Niniejsze opracowanie jest propozycją dyskusji oraz ma na celu wskazać menedżerom ochrony zdrowia i wyższemu personelowi szpitali w Polsce, jakie są możliwe kierunki doskonalenia procesów leczenia przy jednoczesnej poprawie efektywności funkcjonowania szpitali. Tak się złożyło, że szpitalnictwo przez wiele lat, po wyjściu naszego kraju z gospodarki planowanej centralnie, pozostało niejako “skansenem” starych centralistycznych organizacji i starych biurokratycznych metod zarządzania. Ten styl zarządzania nie przystaje dzisiaj ani do współczesnej polskiej gospodarki ani nawet do systemu edukacji (vide dobrze funkcjonujące całkowicie zdecentralizowane niepubliczne szkolnictwo wyższe). Od lat polski rynek usług medycznych oczekuje radykalnych rozwiązań, które polską ochronę zdrowia wprowadzą na tory gospodarki rynkowej.
Dyskusja nad koniecznymi zmianami w systemie opieki zdrowotnej prowadzona jest często, jednak przez polityków nie dysponujących koniecznym zasobem wiedzy, często straszących pacjentów – potencjalnych wyborców – widmem prywatyzacji szpitali.
Doskonalenie jakości funkcjonowania i radykalna poprawa ekonomiki ochrony zdrowia jest dzisiaj naczelnym programem ogólnokrajowym, który ma uzyskać przyzwolenie wszystkich sił społecznych i politycznych w kraju.
Na pewno wiele tez przedstawionych w niniejszej pracy ma charakter dyskusyjny, ale ważne jest, żeby zgodzić się co do podstawowych zasad i rozpocząć pilnie prace przygotowawcze poprzedzające wdrażanie.
Dlatego też już dziś trzeba rozwiązać zagadnienie decentralizacji w ochronie zdrowia przez decyzje podejmowane na szczeblu państwa.
Wydawca Placet
Ilość stron; 104
Księgarnia BezKartek
Pobierz - download darmowe fragmenty lub e-Book Zarządzanie w służbie zdrowia wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz