NO PAPER - eBooki z lepszej półki
NO PAPER - bez papieru przyszłość, a właściwie teraźniejszość rynku wydawniczego. Publikacje cyfrowe zdobywają serca czytelników. Łatwość czytania, szybki dostęp i sposób przechowywania dają istotną przewagę nad wydaniami papierowymi. NO PAPER zachowuje naszą piękną, niepowtarzalną przyrodę budując cywilizację opartą na wiedzy.
czwartek, 15 kwietnia 2010
Agnieszka K. Haas - Adorna i Horkheimera profetyczna wizja kultury masowej. Glosa
NO PAPER prezentuje eBook pdf ;
Agnieszka K. Haas
Adorna i Horkheimera profetyczna wizja kultury masowej. Glosa
Nauki humanistyczne
iBook
Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej, t. 2
Praca naukowa pod red. nauk. Jana Koźbiała
Rozmiar pliku 187 KB
Fragment
Kiedy w 1944 roku przebywający na emigracji w Ameryce Theodor W. Adorno i Max Horkheimer wspólnie pisali Dialektykę oświecenia1 (Dialektik der Aufklärung, I wyd., Amsterdam 1947), uznali ten zbiór esejów, opatrzony podtytułem Philosophische Fragmente, za przesłanie dla przyszłych pokoleń, jak podkreślili – dla pokoleń „myślących”. I rzeczywiście, ich książka została zauważona w Europie dopiero po dwudziestu latach, właśnie przez następne pokolenie. W Polsce ukazała się jeszcze później, w połowie lat 90. Dziś, po prawie sześćdziesięciu latach od pierwszego wydania, można zapytać, po co właściwie do tej książki wracać? Opisywała przecież – i to w sposób więcej niż subiektywny, a miejscami po prostu zjadliwy – zjawiska, które obecnie uchodzą jeśli nie za część kultury wysokiej, to na pewno za niezaprzeczalny składnik współczesnej kultury jako takiej. Adorno i Horkheimer piętnowali, na przykład, film i jazz, a przecież te „produkty” przemysłu kulturalnego traktowane są i rozpatrywane jako dzieła sztuki. Czy oznacza to jednak, że refleksja autorów Dialektyki oświecenia jest przestarzała i nie ma sensu o niej w ogóle dyskutować?
Wydawca ; Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Księgarnia BezKartek.pl
Pobierz darmowe fragmenty lub eBook Adorna i Horkheimera profetyczna wizja kultury masowej. Glosa wprost na Twój komputer, komórkę lub e-czytnik.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz