NO PAPER prezentuje e-Book pdf ;
Mariusz Bieżuński, Paweł Bieżuński
Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Komentarz
PrawoStan prawny na 30.04.2008 r.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji jest podstawowym aktem prawnym regulującym status i funkcje komornika, organizację kancelarii komorniczej, koszty postępowania egzekucyjnego, nadzór nad komornikami, ich powoływanie, odpowiedzialność dyscyplinarną i samorząd.Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji była wielokrotnie nowelizowana. Po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 24 maja 2007 r. pojawiło się w niej tak wiele pojęć niejasnych i sprzeczności, że korzystanie z komentarza stało się niezbędne.
W komentarzu zostały scharateryzowane nowe rozwiązania, a także przybliżono od strony praktyki te stare oraz przywołane aktualne orzecznictwo i stanowisko doktryny oraz samorządu komorniczego. Nowela wprowadziła fundamentalne zmiany dotyczące instytucji komornika sądowego, jego statusu (m.in. podniesienie do rangi zawodów prawniczych, zmiana procedury naboru, zmiany w nadzorze nad komornikami), właściwości (zerwano z tradycyjnym podziałem: jeden rewir - jeden komornik, wprowadzono nieograniczoną możliwość wyboru komornika przez wierzyciela) oraz wysokości opłat egzekucyjnych. Nowelizacja w założeniu miała usprawnić i przyspieszyć egzekucję, obniżając jednocześnie jej koszty (nowelizacja wynikała m.in. z krytycznego raportu Banku Światowego na temat stanu egzekucji w Polsce, nierzetelnego zresztą).
Niestety, do prac nad nowelizacją nie zaproszono ani środowiska komorników ani prawników praktyków (radców prawnych, sędziów i adwokatów) zajmujących się problematyką dochodzenia należności na co dzień, dlatego też w pracy zostały skonfrontowane także oczekiwania wobec ustawy i systemu egzekucji zarówno od strony organu egzekucyjnego, jak i wierzyciela - banku komercyjnego oraz pokazane jednocześnie pola, w których możliwa jest współpraca w celu poprawienia skuteczności egzekucji i usprawnienia jej przebiegu.
ADRESACI:
Niniejsza książka adresowana jest przede wszystkim do praktyków postępowania egzekucyjnego: adwokatów, radców prawnych, sędziów, komorników, wszystkich osób zajmujących się zawodowo sądowym dochodzeniem należności. Sięgnąć jednak powinien po nią każdy, kto interesuje się egzekucją sądową, a w szczególności studenci prawa i aplikanci.
Ilość stron ; 324
Czytaj darmowy fragment lub pobierz cały e-Book wprost na Twój komputer, komórkę lub dowolny czytnik e-paper
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz