NO PAPER prezentuje eBook ePub
Klasyka
iBook
Zrób sobie AudioBooka, pobierz - download IVONA Reader
Dzieło Józefa Kallenbacha Nieznane pisma Adama Mickiewicza (1817-1823) z archiwum Filomatów.
Józef Kallenbach (1861-1929) - historyk literatury polskiej wydawca dzieła.
SŁOWO WSTĘPNE.
W pół wieku po śmierci Adama Mickiewicza, kiedy zdawało się, że materyały dotyczące jego życia i twórczości są już zupełnie wyczerpane i przez licznych badaczów wszechstronnie ocenione, rozeszła się wieść radosna o istnieniu papierów filomatycznych, które uważano w ubiegłem stuleciu za zniszczone oddawna. Dzięki wytrwałości iście litewskiej i pietyzmowi archiwaryusza Filomatów, Onufrego Pietraszkiewicza, ocalało w r. 1824 pomimo śledztw Nowosilcowa Archiwum Filomatów. Skazany wraz z innymi Filomatami na długoletnie wygnanie, Onufry Pietraszkiewicz zdążył w porę ukryć bezpiecznie w wiejskiem zaciszu drogie sercu jego papiery; straż nad nimi powierzył bratu swemu Michałowi, a kiedy po kilkudziesięciu latach z Sybiru powrócił, zamieszkał w Wilnie w domu drugiego brata swego, doktora med. Józefa Pietraszkiewicza; tu archiwum ze wsi sprowadził, wspomnieniami lat filomatycznych starość swą krzepił. Wśród ówczesnych warunków życia polskiego na Litwie nie było mowy o tem, aby wydać papiery na użytek ogółu. Po śmierci Onufrego Pietraszkiewicza (w końcu 1863 roku) bracia jego przechowywali w ukryciu cenne Archiwum. Kiedy w roku 1871 umarł brat Onufrego, Józef Pietraszkiewicz, objął straż dalszą nad papierami Filomatów zrazu syn jego starszy, Feliks, a po jego śmierci (w r. 1900) syn młodszy, Dr. Jan Pietraszkiewicz. On-to dopiero mógł przystąpić do uporządkowania Archiwum, które po tylu kolejach losu nie mogło oczywiście dochować się w zupełnym porządku (1).
Podczas kilkakrotnego przewożenia i przepakowania papiery te uległy zamieszaniu: luźne kartki i arkusze z pierwotnego porządku chronologicznego popadły w chaos. Dr. Jan Pietraszkiewicz przy ogromnej praktyce lekarskiej mógł tylko nieliczne swobodne chwile poświęcać porządkowaniu papierów, które z największym pietyzmem odczytywał, klasyfikował i zwolna do prowizorycznego porządku przyprowadzał. W końcu r. 1906 za mojem pośrednictwem porozumiał się Dr. Jan Pietraszkiewicz z Akademią Umiejętności w Krakowie co do sposobu wydania Archiwum Filomatów; postanowił powierzyć je na czas druku w depozyt Akademii Umiejętności i w tym celu zajął się szczegółowem skatalogowaniem i przygotowaniem kopii. Trud jego już był niemal na ukończeniu, kiedy nagła śmierć z anewryzmu serca (d. 29 stycznia 1908 r.) nie dozwoliła mu już oglądać w druku owocu tyloletnich zabiegów. Współpracownicą dzielną w porządkowaniu i katalogowaniu Archiwum Filomatów była córka ś.p. Dra Jana Pietraszkiewicza, panna Stanisława Pietraszkiewiczówna. Ona też, dokończywszy pracy Ojca swego, mogła w zupełnym porządku oddać mi teki Archiwum, które w czerwcu 1908 r. jako delegat Akademii Umiejętności z Wilna do Krakowa przewiozłem. Tutaj Komisya literacka Akademii zajęła się wydaniem spuścizny filomatycznej.
(fragment)
Wydawca NetPress Digital Sp. z o.o.
Księgarnia 4M
Pobierz - download eBook ePub Nieznane pisma Adama Mickiewicza (1817-1823) z archiwum Filomatów wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
lub Kupuj taniej i zarabiaj już dziś
albo Zostań własnym szefem i zarabiaj
NO PAPER - eBooki z lepszej półki
NO PAPER - bez papieru przyszłość, a właściwie teraźniejszość rynku wydawniczego. Publikacje cyfrowe zdobywają serca czytelników. Łatwość czytania, szybki dostęp i sposób przechowywania dają istotną przewagę nad wydaniami papierowymi. NO PAPER zachowuje naszą piękną, niepowtarzalną przyrodę budując cywilizację opartą na wiedzy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz