Andrzej Niemojewski
O masonerji i masonach : szkic popularny
Klasyka
iBook
Dzieło Andrzeja Niemojewskiego O masonerji i masonach : szkic popularny. Andrzej Niemojewski ( 1864 - 1921 ) - polski poeta i pisarz okresu Młodej Polski.
I. CO TO JEST MASONERJA?
Ktokolwiek w Polsce walczy o wolność sumienia, o wolność nauki, o wolność polityczną, społeczną i ekonomiczną, tego prędzej czy później okrzyczą za Masona. Masonem nazywają uczonego, który wykłada, że plemię ludzkie istnieje na ziemi znacznie dłużej, niż to uczy ksiądz podczas wykładu religji. Masonem nazywają socjalistę, który dowodzi, że stan robotniczy nie powinien z taką uległością znosić swej niedoli, jak to radzi ksiądz w czasie każdego niemal kazania. Masonem nazywają ludowca, który głosi, że chłop polski w walce o byt ma przeciwko sobie zbratanego księdza z panem, czemu przeczą pan i ksiądz. Masonem nazywają każdego bezbożnika, którego bezbożność nieraz tylko polega na tem, że nie chce księdza całować w rękę a natomiast chce za tańsze pieniądze mieć ślub. Masonem wreszcie nazywają każdego czupurniejszego ucznia, gdy nie chce spowiednikowi wręczyć kartki, będącej niejako policyjną kontrolą przy konfesjonale. W ten sposób wyraz Mason połączył w jakąś wielką rodzinę wolnomyślnego uczonego, socjalistę, ludowca, bezbożnika targującego się o ślub i ucznia, opierającego się stosowaniu sposobów policyjnych do konfesjonału. Cóż tedy dziwnego, że każdy z nich zapytuje: co to jest Mason? co to jest Masonerja? Niejeden, doprowadzony do rozpaczy, szedłby już może szukać tych Masonów, jak Twardowski djabła, żeby z nimi pakt zawrzeć; albowiem wedle przysłowia powiada sobie, że gdy wisieć, to za obie nogi. Musi jednak w dalszym ciągu wisieć za nogę jedną, bo się o ową Masonerję nigdzie dopytać nie może; istnieje ona dla niego rzeczywiście jak ów tajemniczy djabeł, którym ciągle ludzi bojaźliwych straszą, ale który się jakoś nigdy na żywe oczy nie pokazuje. Więc w końcu budzi się w nim podejrzenie, że może tych Masonów wcale na świecie niema i że cała Masonerja jest tylko straszakiem, wymyślonym przez księży? Oto jest krótka historją słowa Mason w Polsce, używanego jako wymysłu w rodzaju "niedowiarek", "bezbożnik", "socjalista" it.p.
Wszelako Masonerja istnieje do dnia dzisiejszego a nawet posiada swoją literaturę. Polak, rzecz prosta, sięga przedewszystkiem do książki polskiej. Cóż tedy u nas pisze się o Masonerji? Kto pisze i co właściwie Masonerja nazywa?
( fragment )
Książka cyfrowa O masonerji i masonach : szkic popularny została przygotowana w najwygodniejszym formacie ePub, który umożliwia komfortowy odczyt na większości czytników e-booków na świecie wspierających standard ePub oraz w aplikacjach mobilnych na telefonach, tabletach itp. Format umożliwia intuicyjną zmianę układu tekstu, powiększania i pomniejszania rozmiaru czcionki.
Ciesz się klasyką literatury pobierając e-booka w formacie ePUB bez jakichkolwiek zabezpieczeń DRM.
NetPress Digital Sp. z o.o.
Księgarnia 4M
Czytaj darmowe fragmenty na stronie lub
pobierz - download eBook ePub O masonerji i masonach : szkic popularny wprost na Twój komputer, komórkę lub e-Czytnik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz